Ćwiczenia na odchudzanie brzucha, ud, pośladków, ramion. Czy są takie?

Podczas modelowania sylwetki wielu osobom bardzo zależy na szybkich efektach konkretnych części ciała. Są to najczęściej brzuch, uda, pośladki czy ramiona. Czy istnieje trening lub ćwiczenia na odchudzanie wybranej partii ciała? Częściowo kiedyś poruszyliśmy ten temat, jednak nie wyczerpuje to zagadnienia. Należy sprawę przeanalizować dokładniej, w oparciu o aktualną wiedzę i badania. Wszelkie mity powtarzane przy świątecznym stole należy obalać bez mrugnięcia okiem. To sprawia, że wielu z nas nawet nie chce rozpoczynać pracy nad swoim ciałem, bo będzie za ciężko na dzień dobry. A wcale tak nie jest i wystarczy poświęcić temu artykułowi kilka minut, by się o tym przekonać.

Szukasz ćwiczeń na odchudzanie brzucha i co? 

I jest ich mnóstwo! Wyszukiwarka od razu zwraca setki wyników, wystarczy kliknąć, obejrzeć i odchudzać brzuch, tak? NIE. Jeśli dietetyk, czy trener mówi ci, ze zna trening, lub ćwiczenia na odchudzanie brzucha czy pośladków, marnujesz pieniądze, lepiej go zmień.
Zapewnianie, że konkretne ćwiczenia, np. brzuszki umożliwiają szybsze spalanie tłuszczu z brzucha jest tak samo głupie, jak twierdzenie, że leżenie na plaży powoduje wytapianie tłuszczu. Spotkałem takie opinie niejednokrotnie. Jest to smutne.

No dobra, ale dlaczego ja mam rację, w tym co mówię a inni nie? Przecież to tylko słowo przeciwko słowu. Jakie są dowody na to, że akurat tu masz prawdę podaną na tacy? Badania i nauka, teraz będzie ciekawie- 12 tygodniowy trening jedną ręką.

Ćwiczenia na odchudzanie ramion- badanie

badanie

Badanie zostało wykonane w 2007 roku. Trwało 12 tygodni i wzięło w nim udział 104 uczestników, w tym 45 mężczyzn i 59 kobiet. Wszyscy przeprowadzali trening oporowy wykonywany jedną ręką (niedominującą, a więc mniej wytrenowaną). Zmiany w tkance tłuszczowej badano za pomocą rezonansu magnetycznego, zarówno przed, jak i po treningu. Badacze wielokrotnie mierzyli za pomocą analizy kowariancji różnice w podskórnym tłuszcz między trenowaną a nietrenowaną ręką. Także w zależności od płci czy wieku.

Badacze przedstawili wyniki eksperymentu: Trenowanie jedną ręką na zbadanych 104 osobach nie przyczynia się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia na odchudzanie nóg- badanie 2

badanie

Podobne badanie naukowcy przeprowadzili nieco później, bo w 2013 roku.  Tu również uczestnicy trenowali przez 3 miesiące, 3 razy w tygodniu. Udział wzięły 3 kobiety i 7 mężczyzn. Ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej była badana za pomocą absorpcjometrii rentgenowskiej. Ćwiczenie polegało na wyciskaniu ciężaru na maszynie (prasa). Nie zarejestrowano żadnych istotnych zmian w masie tkanki tłuszczowej pomiędzy nogą trenowana i nietrenowaną. Jedna noga nie schudła bardziej.

Ćwiczenia na odchudzanie brzucha- badanie 3

badanie

To ćwiczenie przytaczam jako ostatnie (ale było ich oczywiście więcej), chyba najbardziej emocjonujące. W tym przypadku badacze przez 6 tygodni zastosowali trening dla 14 mężczyzn i 10 kobiet. Trening był bardzo podobny do aerobicznej szóstki Weidera. Uczestnicy byli w wieku od 18 do 40 lat i zostali losowo przydzieleni do grupy kontrolnej i trenującej ćwiczenia partii brzucha. Koordynatorzy eksperymentu badali skład ciała i wytrzymałość przed i po treningu. Grupa trenowania partii brzucha ćwiczyła 5 dni w tygodniu, po 7 serii,  2 ćwiczenia i 10 powtórzeń każde.

Badacze nie zanotowali żadnych istotnych różnic w zmianie tkanki tłuszczowej brzucha, pomiędzy osobami, które prowadziły trening ogólny a tymi, które były zorientowane na trenowanie brzucha.

Warto zaznaczyć, co jest chyba logiczne i oczywiste, że trenowanie brzucha znacznie go wzmocniło i te osoby mogły wykonywać więcej powtórzeń w stosunku do osób trenujących ogólnie.

Nie ma możliwości, by przyspieszyć czy stymulować spalanie tkanki tłuszczowej w WYBRANEJ części ciała. Tak słynne ćwiczenia na odchudzanie brzucha należy włożyć między bajki. Temat zamykam.

Małgorzata Poziemiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *